Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jezioranach

Gminny Program Wspierania Rodziny

UCHWAŁA  Nr XIII/72/2015

RADY MIEJSKIEJ W JEZIORANACH

z dnia 28 listopada 2015 r.

 

w sprawie przyjęcia Gminnego  Programu Wspierania Rodziny dla  Gminy Jeziorany na lata 2016 - 2018

 

       Na podstawie  art. 18 ust. 2 pkt. 15  ustawy  z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U.
z 2015 r. poz. 1515) w związku z  art. 176 pkt. 1 i art. 179 ust. 2  ustawy  z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t. j. Dz. U. z 2015 r. , poz. 332, z późn. zm.)   Rada Miejska w Jezioranach uchwala, co następuje:

§ 1. Przyjmuje się Gminny Program Wspierania Rodziny dla Gminy Jeziorany na lata 2016 – 2018 stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega wywieszeniu na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego
w Jezioranach.

 

                                                                                                                             Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                                                             Anna Wardzyńska

 

 

Uzasadnienie

 

             Zgodnie z treścią art. 176 pkt.1 i art. 179  ust 2  ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny
i systemie  pieczy zastępczej  ( t. j. Dz. U. z 2015  r., poz. 332 z późn.  zm.) do zadań własnych gminy należy między innymi opracowanie i realizacja trzyletniego gminnego programu wspierania rodziny.

             Przyjęcie programu wspierania rodziny  na lata 2016 – 2018  przewiduje rozwój działań profilaktycznych mających na celu wzmocnienie rodzin z grupy ryzyka w celu zapobieżenia narastania kryzysu. Ponadto poprzez rozszerzenie form pracy z rodziną naturalną  możliwe będzie również zapewnienie każdemu dziecku prawa
 do stabilnego, trwałego i rodzinnego środowiska wychowawczego.

             Realizacja programu umożliwi ograniczenie umieszczeń dzieci w placówkach opiekuńczo – wychowawczych  oraz w rodzinnej pieczy  zastępczej, co w konsekwencji doprowadzi do minimalizacji zjawiska sieroctwa społecznego.

 

Sporządził:

Danuta Tarasiewicz

Kierownik MOPS w Jezioranach

 

                        Załącznik   do Uchwały Nr XIII/72/15    
                            Rady Miejskiej w  Jezioranach 
                               z dnia 28 listopada 2015 r.  
 

 GMINNY PROGRAM WSPIERANIA RODZINY  DLA MIASTA I GMINY JEZIORANY  NA LATA 2016 – 2018  

Rozdział 1.

WPROWADZENIE  

             Gminny Program Wspierania Rodziny dla  Gminy Jeziorany  na lata 2016 – 2018 jest  dokumentem  na rzecz wspierania rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczych, zgodnie z  konstytucyjną zasadą udzielania szczególnej pomocy rodzinie i   dziecku.  

              Rodzina jest pierwszym i   podstawowym środowiskiem wychowawczym dziecka. Każde dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje rodziny zapewniającej poczucie bezpieczeństwa, otaczającej miłością i   zaspokajającej jego potrzeby.   Rodzina oddziałuje na osobowość dziecka w   sposób świadomy i   nieświadomy. Przekazuje mu swój system wartości, poglądy, tradycje, jak również  kształtuje jego sposób    postępowania w  życiu.  Prawidłowy rozwój dziecka jest możliwy tylko w   prawidłowo funkcjonującej rodzinie.   Wszystkie podejmowane działania na rzecz rodziny wpływają na rozwój całej wspólnoty gminnej i   wzmacniają więzi.  W przypadku występowania  dysfunkcji rodziny dziecko ma prawo do specjalnej ochrony, której podstawą są  zintegrowane działania  służb i   instytucji pracujących na rzecz dziecka i   rodziny.  

          Gmina Jeziorany od wielu lat proponuje i  świadczy pomoc na rzecz rodzin będących w   potrzebie, nieradzących sobie ze swoimi problemami.   W Ośrodku Pomocy Społecznej pracownicy socjalni , pracownik Klubu Integracji Społecznej , jak również rokrocznie zatrudniany asystent rodziny świadczą szeroko zakrojoną pomoc rodzinom przeżywającym trudności. Ponadto  usytuowana organizacyjnie przy MOPS Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz  Punkt Konsultacyjny ds. profilaktyki uzależnień
i przeciwdziałania przemocy  świadczą pomoc w formie poradnictwa rodzinnego i prawnego mającego na celu eliminację  sytuacji konfliktowych i normalizację sytuacji rodzinnej. Na terenie Gminy działa również Gminny  Zespół Interdyscyplinarny, który zajmuje się problemami związanymi z   przemocą w   rodzinie. W   skład Zespołu wchodzą przedstawiciele instytucji i   organizacji pozarządowych działających na rzecz przeciwdziałania przemocy. Są to przedstawiciele: policji, szkół, służby zdrowia, kuratorskiej służby sądowej, pomocy społecznej , Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i organizacji pozarządowych. Zadaniem Zespołu jest zapobieganie zjawisku przemocy i   likwidowanie jej przyczyn, a   przede wszystkim praca  z  osobami doznającymi przemocy , jak również podejrzanymi o stosowanie przemocy.

              Kierując się wytycznymi i   obowiązkami wynikającymi z   ustawy o   wspieraniu rodziny i   systemie pieczy zastępczej gmina   realizuje zadania z zakresu  asystenta rodziny.  Rolą asystenta rodziny jest wspieranie rodziny w ramach szeroko pojętej  profilaktyki , a szczególnie  wspieranie rodzin wychowujących dzieci, zagrożonych różnymi dysfunkcjami. Zadaniem asystenta jest natychmiastowe reagowanie na powstające  w   rodzinie problemy związane  z   jej funkcjonowaniem.  Asystent rodziny realizuje zadania we współpracy z  pracownikami   socjalnymi , pedagogami  szkolnymi, policją, pielęgniarkami  środowiskowymi, Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,  Gminnym Zespołem Interdyscyplinarnym i innymi instytucjami i organizacjami zajmującymi się niesieniem pomocy na rzecz potrzebujących. Głównym  celem pracy asystenta jest  osiągnięcie przez rodzinę podstawowego poziomu stabilizacji życiowej, która umożliwi rodzinie wychowywanie  dzieci i prawidłowe jej funkcjonowanie.  Ważnym  zadaniem pracy asystenta jest niedopuszczenie do oddzielenia dzieci od rodziny będącym  następstwem zbiegu różnych negatywnych  zdarzeń. Jeśli  jednak zajdzie taka konieczność działania asystenta będą wzmocnione pracą tak zwanej  rodziny wspierającej. Rodziną wspierającą może być rodzina z   otoczenia dziecka. Jej rolą będzie pomoc rodzinie w   przezwyciężaniu trudności w   opiece i   wychowywaniu dziecka, prowadzeniu gospodarstwa domowego, kształtowaniu i   wypełnianiu ról społecznych. Objęcie rodziny pomocą rodziny wspierającej wymaga zaakceptowania planu pomocy rodzinie, a   tym samym zakłada zasadę dobrowolności i   akceptacji działań przez rodzinę.   W przypadku braku akceptacji, również Sąd może orzec w drodze postanowienia
o konieczności objęcia rodziny pracą asystenta rodziny.

    Gdy wystąpi niemożność zapewnienia opieki i   wychowania dziecka przez biologiczną i najbliższą rodzinę, jak również  tzw.  rodzinę wspierającą  zadaniem powiatu jest zorganizowanie pieczy zastępczej w   formie rodzinnej lub   instytucjonalnej.  Zgodnie z   ustawą z   dnia 9   czerwca 2011 r. o   wspieraniu rodziny i  systemie pieczy zastępczej do zadań samorządu gminnego należy ponoszenie częściowych wydatków związanych z   pobytem dziecka we wskazanych formach pieczy zastępczej.  

Rozdział 2.

Diagnoza sytuacji rodzin w   Gminie  Jeziorany.

        Gminę Jeziorany na dzień 31 grudnia 2014 roku zamieszkiwało 8 058 mieszkańców ogółem. Ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej korzystało w 2014 r. - 311 rodzin tj. 863  osoby w   rodzinach ze spadkiem do roku 2013 -  329 rodzin tj. 959 osób w rodzinach

  Głównym powodem przyznania pomocy w   2014 roku było ubóstwo – 228 rodzin, bezrobocie – 174 rodziny, niepełnosprawność – 135 rodzin, długotrwała lub ciężka choroba – 91 rodzin oraz bezradność w   sprawach opiekuńczo – wychowawczych i   prowadzeniu gospodarstwa domowego - 34  rodziny, w   tym 20  rodzin niepełnych  i   7 rodzin wielodzietnych ze znacznym spadkiem do roku stanowiącego bazę opracowania Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2012 2015 tj. roku 2011  -  50 rodzin, w tym 33 rodziny niepełne i 6 rodzin wielodzietnych.

Rozdział 3.

1.   Odbiorcami Programu są rodziny przeżywające trudności w   wypełnieniu funkcji opiekuńczo –

wychowawczych   .  

2.   Cele programu:    

-  rozwijanie umiejętności opiekuńczo – wychowawczych rodzin,

-  podejmowanie działań mających na celu zatrzymanie dzieci w  rodzinach  tj. w ich naturalnym środowisku,

-   wzmacnianie roli  i   funkcji rodziny,  

-   dążenie do integracji rodziny,  

-  przeciwdziałanie marginalizacji i degradacji rodziny,

-  tworzenie systemu wsparcia rodziny w   prawidłowym wypełnieniu funkcji opiekuńczo- wychowawczych.  

3.   Oczekiwane rezultaty:  

   - ograniczenie przypadków konieczności umieszczania dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej  oraz placówkach

      opiekuńczo – wychowawczych,  

-   podniesienie poziomu i  rozwój różnych form pomocy rodzinie w   środowisku z zaangażowaniem  różnych

    grup społecznych, organizacji pozarządowych, instytucji.  

 

 

4.   Realizatorem programu jest Miejski  Ośrodek Pomocy Społecznej w  Jezioranach we współpracy

ze :  

-   szkołami, działającymi na terenie Gminy Jeziorany,  

-   przedszkolami działającymi na terenie Gminy Jeziorany,  

-   Urzędem   Miejskim  w  Jezioranach,  

-    Posterunkiem Policji   Jezioranach Komisariatu Policji W Biskupcu,

-   Zespołami  Kuratorskiej Służby Sądowej przy Sądach Rejonowych – Wydziały Rodzinnych i Nieletnich

-    Gminnym Zespołem Interdyscyplinarnym ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie,,  

-   Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,  

-   Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w  Olsztynie,  

-   Zakładami  Opieki Zdrowotnej działającymi na terenie Gminy Jeziorany,  

-   Zakładem Obsługi Gminnych Jednostek Organizacyjnych  obsługującym  placówki oświatowe z terenu

    Gminy Jeziorany,  

-  Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Jezioranach,

-  organizacjami pozarządowymi z terenu Gminy Jeziorany,

-   Parafiami z   terenu Gminy Jeziorany.  

5.   Zadania w   zakresie wspierania rodziny  

 

Lp.  

Nazwa zadania  

Realizator  

1  

Zapewnienie rodzinie przeżywającej trudności wsparcia i   pomocy asystenta rodzinnego  

MOPS  

2  

Tworzenie możliwości podnoszenia kwalifikacji przez asystentów rodzinnych  

MOPS  

3  

Umożliwienie dostępu do poradnictwa specjalistycznego  

MOPS, Punkt Konsultacyjny  przy  GKRPA

4  

Tworzenie warunków do działania rodzin wspierających, organizacja i   finansowanie szkoleń dla rodzin wspierających  

MOPS  

5  

Współfinansowanie pobytu dziecka w   placówce opiekuńczo- wychowawczej oraz  w   rodzinie zastępczej , w   rodzinnym domu dziecka, w   regionalnej placówce opiekuńczo – wychowawczej, w   interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym  

MOPS  

 

 

 

 

6

Praca z rodziną  w przypadku czasowego umieszczenia dziecka poza rodziną mająca na celu  powrót dziecka do rodziny naturalnej, 

 

MOPS

Prowadzenie monitoringu sytuacji dziecka z   rodziny zagrożonej kryzysem lub przeżywającej trudności w   wypełnianiu funkcji opiekuńczo - wychowawczej  

MOPS, Policja,Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej, Gminny  Zespół Interdyscyplinarny  

6.   Źródła finansowania zadań określane są w   uchwale budżetowej uchwalanej corocznie przez

      Radę Miejską w  Jezioranach i   pochodzą ze:  

1.   środków własnych gminy,   w tym ze środków pozyskanych z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych,

2.   zgodnie z   art. 197 ustawy o   wspieraniu rodziny i   systemie pieczy zastępczej istnieje możliwość

otrzymania dotacji celowych z   budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych z   zakresu realizacji

zadań wspierania rodziny oraz systemu pieczy zastępczej do wysokości 50% wydatków przeznaczonych na

realizację zadania. Z   programów rządowych wysokość dotacji nie może przekroczyć 70% wydatków.  

3. środków zewnętrznych w ramach ogłaszanych konkursów.

4. Plan wydatków Programu na poszczególne lata zostanie określony w uchwałach budżetowych na dany rok kalendarzowy.

7.   Sposób kontroli realizacji programu   :  

1.    Sprawozdania merytoryczne i finansowe  z  realizacji  Programu  będzie integralną częścią rocznego

sprawozdania budżetowego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jezioranach  oraz omówione zostaną

potrzeby związane z   realizacją zadań.  

2.  Stały monitoring Programu prowadzony jest przez kierownika  i   głównego księgowego MOPS w

Jezioranach. 

 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny